Genewa, Szwajcaria – 14 maja 2025 roku dom aukcyjny Christie’s zaprezentuje na aukcji Magnificent Jewelswyjątkowy klejnot – Golconda Blue, największy w historii diament typu Fancy Vivid Blue oferowany na aukcji. Ten niezwykły kamień o masie 23,24 karata, oprawiony w pierścień autorstwa JAR, szacowany jest na 35–50 milionów dolarów.
Golconda Blue to nie tylko kamień o imponującej barwie i rozmiarze, ale również o wyjątkowym rodowodzie. Jego historia sięga indyjskiej rodziny królewskiej, a dokładnie dynastii Holkarów z Indore. Książę Yeshwant Rao Holkar, znany z zamiłowania do sztuki i elegancji w stylu zachodnim, zlecił oprawę diamentu w latach 20. XX wieku najpierw paryskiej Maison Chaumet, a następnie – od 1933 roku – współpracował z Mauboussin, który stworzył dla niego wyrafinowany naszyjnik w stylu art déco. Nosiła go jego żona, Maharani Sanyogitabai Devi, uwieczniona w słynnym portrecie autorstwa Bernarda Boutet de Monvela.
W 1947 roku niebieski diament został zakupiony przez legendarnego jubilera Harry’ego Winstona, który zestawił go z 23-karatowym białym diamentem w spektakularnej broszy. Po latach biżuteria zmieniała właścicieli, aż w końcu trafiła do obecnego kolekcjonera.
Dziś, ponad 100 lat po pierwszym oszlifowaniu, Golconda Blue po raz pierwszy pojawia się na aukcji w nowoczesnej, efektownej oprawie od JAR – jednego z najwybitniejszych projektantów biżuterii współczesnej.
„Takie klejnoty trafiają na rynek raz na pokolenie” – mówi Rahul Kadakia, szef działu biżuterii Christie’s na świecie. – „Christie’s miało zaszczyt oferować na aukcjach najważniejsze diamenty z regionu Golconda – Archduke Joseph, Princie, Wittelsbach – a teraz dołącza do nich Golconda Blue, diament o wyjątkowej barwie, rozmiarze i królewskim pochodzeniu.”
Diamenty z legendarnej kopalni Golconda fascynują świat od ponad dwóch tysięcy lat. Wspominane już w sanskryckich manuskryptach z IV wieku, przyniesione do Europy przez Aleksandra Wielkiego, opisane przez Marco Polo, dziś pozostają symbolem rzadkości i nieprzemijającego piękna.
Piękno niebieskich diamentów można tez podziwiać w wykonanej przez Michelson Diamonds kolekcji biżuterii prezentowanej na firmowym instagramie: Bransoletka, Komplet.
Żródło zdjęć: press.chrisiets.com